Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 7 Kategoride 193 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 6.1593 / Satış : 6.1704
Euro : Alış : 6.7344 / Satış : 6.7465

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

Yola Terk Nedir?

 

İmar planında bazı alanlar park, yeşil alan ya da oyun alanı gibi birimlere ayrılabiliyor. Bu ayrılan bölümler birinin arazisi içerisinde kalabiliyor. Bu gibi durumlar gayrimenkul sahiplerine para ödemesi yapılabildiği gibi bedelsiz olarak kamulaştırma yapılması da söz konusu olabiliyor.

Kamu yararına olan bu durum için bazı kişiler arazilerinden vazgeçmek durumunda kalabiliyor. Bu da yola terk ya da kamuya terk olarak adlandırılıyor. Yola terk olan araziler için bazı durumlarda bedel ödenirken bazı durumlarda bedel ödenmiyor.

Yola terk nedir ve nasıl yapılır?

İmar Kanunu söz konusu olduğunda imar yapılan alanda yola terk işlemleri yapılabiliyor. İmar planı ile kadastro planı arasında bazı durumlarda farklar söz konusu olabiliyor. Şekil olarak farklılık söz konusu olduğunda imar planları göz önüne alınıyor. Bu aşamada imar planı içerisinde yer alan kadastro parselinin bir kısmı dışarıda bırakılabiliyor. Yani yola terk işlemleri yapılabiliyor.Söz konusu yola terk işlemi ise bu işlemin teknik bir işlem olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bu işlemin yapılması Tapu Sicil Müdürlükleri yönetimi altındadır. İlgilinin tapu kütüğü üzerinden talepte bulunması gerekiyor. Bunun yanında İmar Kanunu bünyesinde de bu talep yapılabiliyor. Söz konusu gayrimenkulün üzerindeki alan paftada gösterilmelidir. Bu gösterilen alan ise kütükten düşürülmesi önemli bir konudur. Bu terim sadece yolları değil aynı zamanda oyun alanlarını da kapsayabilir. Bunun yanında otopark ya da ibadet yerleri de yine bu terim ile ilgili olabilir.

Yola terk işleminin iptal edilebilir mi?

Bazı durumlarda yola terk işlemleri için bedel ödenmiyor. Bu gibi durumlarda ise gayrimenkul sahipleri mahkeme yolu ile bu karara itiraz edebiliyor. Eğer ki kamu yararına gayrimenkul sahibi rıza gösteriyorsa o zaman mahkemeye başvuru yapma hakkından da vazgeçmiş sayılıyor. Encümen kararı bu aşamada çok önemlidir. Yani yola terk işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan tüm belgeler sunulmalıdır ve encümen kararı da bu belgeler arasında muhakkak bulunmalıdır. Sadece belediye encümeninin kararı ile yola terk işlemleri yapılabiliyor. Aksi halde bu işlemlerin yapılması söz konusu olamaz.

Yoldan ihdas ne anlama geliyor?

Sadece yola terk değil bir de yoldan ihdas işlemi de vardır. Daha öncesinde alanda bir yol varsa ve yeni yapılan imar planında bu bölgede yol yer almıyorsa bu işlem yapılabiliyor. Yolun kapanması gayrimenkulün değerini düşüren bir durumdur. O nedenle de taşınmazın tescilinde bir sıkıntı ortaya çıkar. Eğer ki taşınmaz belediye içerisindeyse belediyelerden, köy içerisindeyse köy tüzel kişiliği esası üzerinden kütüğe tescil edilmelidir. Tüm bu durumlarda daha net bilgi almak için gayrimenkul danışmanlarına ya da avukatlara başvuru yapmak, sürecin sorunsuz bir şekilde işlemesi adına çok önemli bir konu oluyor.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Güney Mah. Org. Eşref Bitlis Cad. Meram İş Merkezi No: 129 Kat:3 Ofis:10 Körfez KOCAELİ

2019 - Tüm Hakları Saklıdır

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?