Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 7 Kategoride 193 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 6.1593 / Satış : 6.1704
Euro : Alış : 6.7344 / Satış : 6.7465

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

Yapı ruhsatı nedir?

 

Türkiye’de bir binanın inşa edilmesi için İmar kanunu kapsamında gerekli izinlerin alınmış olması gerekir. Bina inşaatında alınması gereken ilk izin ise yapı ruhsatıdır. En önemli izinlerden de biridir.

İnşaat için belirlenen bir proje olması gerekir.Yapı ruhsatı, belirlenen proje dâhilinde bir inşaatı yapımına başlanması için verilen izin belgesi olarak tanımlanır.

3194 sayılı İmar Kanunu hükümleri doğrultusunda verilen yapı ruhsatı, bir yapı izin belgesi olmasının yanı sıra, kanuni açıdan da belirli bağlayıcı hükümler ve yükümlülükler içerir. Bu anlamda, yapı ruhsatının alınması inşaata başlamak için zorunluluk ifade eder.

Ruhsat başvurusu nasıl yapılır?

Bir inşaatın lisans belgesi olarak adlandırılan yapı ruhsatı binanın yapılma sürecine başlanmasına dair izin alınması anlamına gelir.

İnşaatla ilgili olarak projenin eksiksiz ve kanunlar çerçevesinde doğru hazırlanmış olması önceliklidir. İnşaatı yapılacak araziyle ilgili olarak da sahiplerinin bir sıkıntı yaratmaması söz konusu olmalıdır.

Öncelikli olarak ruhsat başvurusu yapılmalıdır. Belediye sınırları içerisinde kalması halinde başvuru belediyelere belediye dışında kalan araziler için valiliklere ilgili müracaatlar yapılır.

Ruhsat geçerlilik süresi nedir?

Yapı ruhsatları her bina için 5 yıl süre ile geçerlidir. Ruhsatın alınmasından 2 yıl içinde inşaat başlanma şartı konulmaktadır. inşaatın bitme süresi ise 5 yıldır. Bu süre zarfında inşaatın yapılmaması halinde ruhsat geçersiz kabul edilmektedir. Proje için tekrar başvuru yapılması gerekir.

Burada bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri de bina içinde yapılacak bir değişiklik için tekrar ruhsat başvurusunun yapılmasının zorunlu olduğudur.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Güney Mah. Org. Eşref Bitlis Cad. Meram İş Merkezi No: 129 Kat:3 Ofis:10 Körfez KOCAELİ

2019 - Tüm Hakları Saklıdır

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?