Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 7 Kategoride 193 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 6.1593 / Satış : 6.1704
Euro : Alış : 6.7344 / Satış : 6.7465

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

Yapı ruhsatı alınmaksızın bina inşa edilmesi

 

Yapı ruhsatı sorgulama işlemleri tam da bu durumda devreye girmektedir. Bir binanın ruhsatlı olup olmadığı şimdilerde rahatlıkla kontrol edilebilir.E-devlet sistemi üzerinden rahatlıkla bu kontrollerin yapılması sağlanmaktadır. İnternet üzerinden farklı portallardan da sorgulama yapılmasına izin verilmektedir.

Güvenilir şekilde yapı ruhsatı sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin tercihi e-devlet olmaktadır. Burada istenilen bilgilerin sisteme girilmesi halinde tüm bilgiler saniyeler içinde ekrana yansımaktadır.

Ruhsatsız bir şekilde inşat yapılması halinde yasalar çerçevesinde belirli cezalar uygulanmaktadır. Bu tarz yapılan binaların her biri kaçak bina olarak kabul edilmektedir.

İnşaatın yapıldığı bölgede belediye ekipleri tarafından yapılan denetimler neticesinde izinsiz yapılar hakkında inşaatı durdurma kararı alınır. Bu duruma neden olan öncelikle mal sahibi olmak üzere, inşaatın sorumlusu müteahhit ve diğer yetkili kişiler yasalar çevresinde yüklü miktarda para cezasına maruz kalmaktadırlar.

Yapı ruhsatlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde inşaata başlanması ve 5 yıl içinde bitirilmesi gerekir. Bu kuralın ihlal edilmesi halinde de ruhsat geçerliliğini kaybetmektedir. 5 yılı aşan inşaatlar için tekrar izin alınması gerekir. İznin alınmaması halinde inşaatın durdurulmasına karar verilmektedir.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Güney Mah. Org. Eşref Bitlis Cad. Meram İş Merkezi No: 129 Kat:3 Ofis:10 Körfez KOCAELİ

2019 - Tüm Hakları Saklıdır

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?