Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 7 Kategoride 193 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 6.1593 / Satış : 6.1704
Euro : Alış : 6.7344 / Satış : 6.7465

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

Özel imar nasıl alınır, tarlaya özel imar alma yöntemleri

 

Tarıma el verişli toprak parçası, sınırlı ve belirli bir alan tarla olarak belirlenir. Vasfı tarla içerisinde bazı bölgelerde yapılaştırılma için izin verilmiyor. Peki bu iznin sağlanması için neler gerekli. Yani özel imar nasıl alınır sorusunu soruyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar yer alır.

İlk Olarak Tarla İmar İzni!

Planlı alanlar tip imar yönetmeliğine göre resmi gazete içerisinde yayımlanan yönetmelik ve değişiklikler ile birlikte bir ada içerisinde ifraz yapılmak amacı ile yola herhangi bir cephesi varsa kesinlikle parsel oluşturulmamaktadır.

Yol üzerinde ya da yol kenarında bir cephesi olmayan parsellerin bulunduğu bir ada içerisinde yola cephesi bulunmayan parsele; yol kenarına bir cephe sağlamak amacı ile herhangi bir düzenleme yapılmadan bu parsel içerisine ve sınırı bulunan diğer parsellere kesinlikle ruhsat düzenlenemez. Kanun içerisinde yer alan 18 inci maddede bu kuralların uygulanmadığı haller içerisinde yola cephe bulunan parsellerde herhangi bir sebep ile tevhid edilmesi mecburi olarak kabul edilmiştir.

Parsellerin Kendi Aralarında Anlaşılmaması Durumu!

Eğer ki parsel maliklerin kendi aralarında anlaşamaması söz konusu olursa bu durum karşısında belirlenen bu alanlarda plana ve yapılaşmış olup olmamasına göre kontrol ediliyor. Bu kontrol sonrasında müsait olan parsele göre tevhid yolu ile parsel yapmak için ilgili idare yetkilendiriliyor.

Kadastral bir yol içerisinde herhangi bir cephesi olmayan tarla için de eğer bir imar planı kapsamı içerisinde yer almıyorsa belirlenen bazı adımlar bulunur.

Tarlada İmar İzni Bulunması!

Yol kenarına herhangi bir cephesi bulunan bir komşu parselden geçit hakkı alınması ile yola cephe sağlanabiliyor. Bu durum karşısında geçit hakkı komşu parsellerin malikleri ile anlaşma içerisinde olunması gerekir. Özel imar nasıl alınır konusunda komşu maliklerin anlaşma durumu da oldukça önemlidir. Bu durum karşısında mahkeme kararı da önemlidir.

Mahkeme her iki durumda da geçit hakkının tapuya tescil edilmesi gerektiğine kanaat getiriyor. İmar durumu alabilmek için ve özel imar durumu konusunda kesin olunması için her koşul için kadastral yola cephe olması gerekir.

Tarlanız için herhangi bir şekilde kadastral yola cepheniz yok ise; komşu mülk sahibinden geçit hakkı alarak kadastral yol cephesine sahip olabilirsiniz.

Yola cephesi olmayan tarlalar ise eğer imar kapsamında ise; bu durum karşısında imar planlarının notları ile incelenecek ve buna göre nasıl bir hüküm gerektiğinin incelenmesi söz konusudur.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Güney Mah. Org. Eşref Bitlis Cad. Meram İş Merkezi No: 129 Kat:3 Ofis:10 Körfez KOCAELİ

2019 - Tüm Hakları Saklıdır

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?