Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 7 Kategoride 193 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 6.1593 / Satış : 6.1704
Euro : Alış : 6.7344 / Satış : 6.7465

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

Gabari ne demektir?

 

Gabari kelimesi açıklanırken inşaat alanında kullanılan emsal kelimesinin de anlamı bilinmelidir. İki kavram birbiriyle ilişkilidir. Arsa emsali ve arsa gabari denildiğinde bir inşaat alanı için sınırlar ifade edilmektedir.

Emsal ve gabari ne anlama geliyor?

Arsa emsali ve gabari kavramları birbirleriyle ilişkili içinde olan iki temel kavramdır. İnşaat yapılacak bir yapıyla ilgili olarak her iki kavramda yapının boyut sınırlarının ifade edilmesinde kullanılmaktadır.

Gabari; yapılmak istenilen binanın belediye tarafından öngörülen azami miktardaki yüksekliğin, ifade etmektedir. Ölçülerin belirlenmesinde arazinin yüz ölçümü önemli olurken emsaline de uygun olarak ölçülerin alınması gerekir.

Emsal dediğimizde ise; yapılacak binaya ait imar planı içinde parsel üzerine inşa edilecek binanın toplam inşaat alanı sınırları içerisinde ki hesaplamasıdır. Kat alanı katsayısı olarak ifade edilmektedir. Arsa emsal değeri bir arsanın inşaat alanında mevcut olacak kat sayısını ifade etmektedir de denilebilir.

Tapuda gabari ne anlama gelmektedir?

Gabari piyasa içerisinde sıklıkla kullanılan bazen yanlış anlamlarda kullanılmasından dolayı karışıklığa neden olan bir kavramdır. En basit haliyle ifade edildiğinde emlak piyasası için gabari denildiğinde bahsedilen yüksekliktir. Yükseklik denildiğinde ise düşünülmesi gereken bir arsa üzerinde inşa edilecek olan binanın yüksekliğini ifade etmektedir. Yani bir binada olması gereken kat sayısını belirten yükseklik birimine gabari denilmektedir. Gabari değerinin bilinmesi halinde arsa üzerinde yapılacak binanın kaç katlı olacağı hesaplanabilmektedir.

Tapu işlemlerinde ise kat adeti ya da bina yüksekliği olarak karşılaşılmaktadır. Bu durumda bina yapımı da gabari ve emsal iç içe iki kavramdır. Bu nedenle gabarinin bilinmesi halinde emsalin de ne olduğuna dair fikir sahibi olunması gerekir.

Tapuda emsal KAKS olarak ifade edilmektedir. Arsaya yapılacak inşaatın metrekaresini ifade etmektedir. 1500 m2 arsası olan bir kişi için imar planı içinde emsal değeri karşılığında 0,8 yazıyorsa inşaat alanı olarak ifade edilmesi gereken alan 1500×0.8=1.200 m2’dir.

İki kavram arsında en bariz fark ise biri arsa üzerindeki bina yüksekliğini diğer ise katların toplam değerini göstermektedir. Yani gabari ile yüksekliği bulurken emsal ile arsa üzerinde yapılacak olan binaların katların toplam alanını hesaplanmaktadır.

Gabari ve emsal hesaplama işlemi

Hesaplama işlemi için az önce verdiğimiz örnekten yola çıkabiliriz. Emsal değerinin hesaplanmasına ilişkin olarak öncelik arsa değeri ile emsal değeri çarpılmalıdır. Çıkan sonuç toplam inşaat kat değerini ortaya koymaktadır.

İmar planı içinde kat adeti değeri olarak 4 kat yapılabileceği ifade edilmiş ve 4 kata izin verilmişse 1.200 m2 emsal değeri olan yer için her katta 300 m2 alan oluşturulması gerektiğini ifade eden bir birimdir.

Gabari hesaplaması için de kat adeti değeri önemlidir. İmar planında kat adedi ifade edilmediği durumlarda olabilmektedir. Kat adedi yerine bina yüksekliği belirtilmektedir. Her bir bina için 0.50 m çatı için ayrılmaktadır. Genel yükseklik biriminden bu birimin çıkarılması gerekir.

İmar planında 10.50 metre yükseklik yazması halinde öncelikle 10,5-0.50=10 metre bulunmalıdır. Gabari hesaplaması için daha sonra kat adedi ve yükseklik bölünmelidir.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Güney Mah. Org. Eşref Bitlis Cad. Meram İş Merkezi No: 129 Kat:3 Ofis:10 Körfez KOCAELİ

2019 - Tüm Hakları Saklıdır

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?